Glasnoća dizalice topline: upoznajte granične vrijednosti i savjete za njihovo smanjenje
Omiljeni sustav grijanja toplinske crpke ima presudnu ulogu u aktualnoj energetskoj tranziciji jer ne zahtijeva fosilna goriva da bi osigurao dovoljno topline za grijanje i pripremu tople vode. Pri donošenju odluke o kupnji i pri projektiranju ovog proizvođača topline potrebno je uzeti u obzir nekoliko stvari: odabir prave vrste toplinske crpke, pronalaženje optimalnog mjesta za ugradnju i troškove. Volumen je također važan čimbenik o kojem treba voditi računa, pogotovo pri toplinskoj crpki zrak-voda s vanjskom jedinicom. Koliko je u pravilu toplinska crpka glasna? Postoji li granična vrijednost? Što možete učiniti da smanjite buku novougrađene ili postojeće toplinske crpke? Na ova i druga pitanja odgovorit ćemo sljedećem vodiču.
Koliko je glasna toplinska crpka?
Zbog načina funkcioniranja toplinske crpke upotrebljavaju se kompresori i ventilatori, potonji prvenstveno pri toplinskim crpkama sa zrakom, koje proizvode zvukove. Emisija buke je u prosjeku između 50 i 65 decibela (za vanjske jedinice). Decibel (A-ponderirano) ili dB(A) jedinica je za zvučni tlak ili razinu buke prema međunarodno normiranoj krivulji ponderiranja frekvencije A. Specifične razine buke toplinske crpke tvrtke Viessmann mogu se pronaći u dokumentaciji proizvoda ili o njima možete pitati instalatera. Imajte na umu da su navedene vrijednosti orijentacijske. Također treba uzeti u obzir da se 50 do 65 decibela izmjeri kada stojite neposredno uz toplinsku crpku. Ta je vrijednost manja od 45 decibela već na udaljenosti od tri metra.
Glasnoća toplinske crpke u usporedbi
Percepcija glasnoće i buke uvelike varira. Da bismo mogli klasificirati koliko je zapravo glasno 45 decibela, preporučuje se usporedba. Vrijednost otprilike odgovara zujanju hladnjaka ili razini buke lagane kiše. Uobičajeni cestovni promet u neposrednoj blizini stvara oko 70 dB(A). Razgovor je oko 60 dB(A). Čak se i šapat može opisati s 30 dB(A). Pad pera uzrokuje nešto više od 0 dB(A) i stoga je na granici ljudskog praga čujnosti.
Čimbenici utjecaja na glasnoću toplinske crpke
Odgovarajuće mjesto postavljanja odlučujuće je kada se radi o razvoju buke toplinske crpke. Kao što je već spomenuto, vrijednost decibela opada s udaljenošću od uređaja. Položaj također igra presudnu ulogu. Emisija buke može se povećati ispod nadstrešnica ili između dva zida. Takva bi mjesta postavljanja trebalo izbjegavati tijekom instalacije. Učin također određuje glasnoću toplinske crpke. Dizalice topline s niskim učinom znatno su tiše. Osim toga, dva vrlo osnovna aspekta također određuju glasnoću toplinske crpke: unutarnja i vanjska instalacija te vrsta toplinske crpke. Različite propisane vrijednosti koje ćete naći navedene u sljedećem poglavlju moraju se poštivati za konstrukciju – unutarnja i vanjska jedinica i split konstrukcija. Isključivo vanjsko postavljanje toplinske crpke u konstrukciji monoblok pri kojem se svi bitni procesi odvijaju vani u uređaju, malo je glasnije u usporedbi s unutarnjom instalacijom ili split konstrukcijom. Glasnoća igra manju ulogu pri dizalicama topline voda-voda i rasolina-voda.
Pregled faktora:
- mjesto postavljanja
- konstrukcija/struktura
- vrsta toplinske crpke
Više informacija o toplinskoj crpki
Mjere za smanjivanje glasnoće
Mjere za smanjivanje glasnoće toplinskih crpki raznolike su, ali načelno trebaju započeti profesionalnim savjetovanjem i projektiranjem. Partneri tvrtke Viessmann unaprijed provjeravaju moguću lokaciju i unaprijed projektiraju određene mjere.
Mjere zvučne izolacije za vanjsko i unutarnje postavljanje
Između ostalog, važno je osigurati da toplinske crpke instalirane na otvorenom imaju minimalni razmak od najmanje tri metra od susjednih objekata. U idealnom slučaju vanjska jedinica ne bi trebala biti usmjerena prema prozoru spavaće ili dječje sobe. Ispušne ventilatore također treba postaviti što dalje od drugih kuća. Kao što je gore spomenuto, vanjska jedinica ne smije se postavljati ispod nadstrešnice ili čak u niši ili kutu. Tamo bi se glasnoća mogla povećati poput jeke. Za unutarnje jedinice može pomoći podloga koja apsorbira zvuk, poput betonskog podnožja s gumenom podlogom. Otvori za usisni i odvodni zrak ne smiju se nalaziti u blizini spavaće sobe, čak ni u vlastitom domu. Također je preporučljivo ne postavljati toplinsku crpku u potpuno praznoj prostoriji i, ako je potrebno, isplanirati zvučno izolirana vrata.
Nizvodno priključena rješenja i ono što možete učiniti sami
Kao što je prikazano, mjesto postavljanja i pozicija u odnosu na vlastitu i susjedne kuće su ključni. Međutim, uvjeti se mogu promijeniti tijekom vremena. Mjere za smanjenje buke za uređaje koji su već instalirani, kao što je naknadna ugradnja izolacije na kompresoru ili drugim sastavnim dijelovima, kao i ugradnja poklopca za zvučnu izolaciju, trebao bi provesti instalater od povjerenja. Jedna od posljednjih mjera trebala bi biti premještanje toplinske crpke. Nju bi također trebao provesti stručnjak.
Sustavi skladištenja i sustavi podnog grijanja igraju važnu ulogu, posebno u osiguravanju tihog rada noću. Međuspremnik i sustavi podnog grijanja skladište toplinu u zgradi. Ako su oni dostupni, snaga toplinske crpke može se smanjiti noću. Niži učin značajno smanjuje glasnoću. Osim toga, spremnik PTV-a omogućava mirne noći, jer se pripravljanje tople vode pomiče na radne jutarnje sate. Spremnici i sustavi podnog grijanja mogu se i naknadno ugraditi.
Možete i sami pomoći u smanjenju emisije buke, na primjer sadnjom živice ili montažom zvučnih barijera. Posebne ploče za zvučnu izolaciju također mogu biti korisne.
Koliko zapravo smije biti glasna toplinska crpka? – Granične vrijednosti i odredbe
Koliko glasna toplinska crpka može biti uvelike ovisi o dobu dana i području stanovanja. Cirko-uređaji noću trebaju raditi tiše nego danju. S obzirom na tip naselja, toplinske crpke mogu biti glasnije u potpuno industrijskim područjima. Da bi se dobile konkretne smjernice i osnova za tumačenje, uz Savezni zakon za zaštitu od imisija (BImSchG) kao administrativni propis objavljene su Tehničke upute za zaštitu od buke ili skraćeno TU buka. Slijedi pregled vrijednosti u različitim područjima tijekom dana i noći.
Podrobne informacije, uključujući prednosti u pogledu glasnoće i razvoja buke dizalica topline Viessmann možete pronaći u odjeljku „toplinske crpke zrak-voda: glasnoća i buka”.
Subvencija
Uz državne subvencije, troškovi ulaganja mogu se značajno smanjiti. Ako su ispunjeni svi tehnički preduvjeti, toplinska crpka Vitocal može se subvencionirati u sklopu federalnog financiranja učinkovitih zgrada (BEG). Više informacija pronaći ćete u poglavlju Subvencioniranje toplinske crpke zrak-voda.
Upute: od 2024. povećavaju se zahtjevi u pogledu emisija buke iz vanjske jedinice toplinskih crpki. Da bi bili prihvatljivi za financiranje, oni moraju biti najmanje pet decibela(dB) niži od vrijednosti emisije buke prema Odredbi o ekološkom dizajnu. Od 2026. godine ta će se vrijednost povećati na deset dB.
Upute za zahtjev za subvencijom: informacije i pojedinosti o online zahtjevu pažljivo su prikupljene. Međutim, ne jamčimo da su podaci točni ili potpuni. Mjerodavni su samo važeći zakoni, odredbe i smjernice - pravno obvezujuće informacije mogu se dobiti od navedenih institucija. Ne postoji pravo na subvencioniranje. Iznimke mogu proizaći iz zakonskih propisa kao što su tarife za napajanje iz Zakona o obnovljivim izvorima energije i Zakona o kombiniranoj toplinskoj i električnoj energiji. Nadalje, suglasnosti izdaje samo nadležni ured za suglasnosti u okviru raspoloživih proračunskih sredstava.